Sztabki czy monety bulionowe? Jak inwestować w złoto?

Złoto fizyczne jest dostępne dla inwestorów w dwóch formach – jako sztabki i monety bulionowe. Z punktu widzenia inwestycyjnego są to takie same produkty, różni je przede wszystkim sposób wykonania. Jak bezpiecznie kupić złoto fizyczne i jaką formę wybrać?

Inwestowanie w złoto – najważniejsze zasady

Złoto fizyczne jest uznawane za bezpieczną przystań inwestorów – inwestycję, w której ryzyko straty jest znikome i która pozwala zabezpieczyć kapitał przed zawirowaniami na rynkach finansowych. W długim terminie chroni również siłę nabywczą kapitału, dlatego zwykle zyskuje na znaczeniu w okresach wysokiej inflacji. Złoto jest też chętnie wybierane przez inwestorów, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny i chronić się przed ryzykiem.

W celu ochrony przed ryzykiem królewski kruszec kupują banki centralne, w podobny sposób złoto funkcjonuje wśród inwestorów prywatnych. W krótkich okresach (na przykład w perspektywie roku), ceny złota mogą się wahać, jak jednak pokazuje historia – długoterminowo rosną. W perspektywie ostatnich 5 lat wzrosły o 55% (z około 1 300 dolarów za uncję do 2 030 dolarów za uncję), a w perspektywie 20 – o ponad 400% (z około 400 do 2 030 dolarów). W stronę złota fizycznego inwestorzy zwracają się w momentach dużej niepewności, co dodatkowo zwiększa wtedy jego wycenę (ze względu na wzmożony popyt). W ostatnich latach rekordowe wzrosty kruszcu odnotowaliśmy po wybuchu pandemii, agresji Rosji na Ukrainę, czy upadku Credit Suisse w 2023 roku.

Sztabki i monety – najważniejsze różnice

Jak już wspomnieliśmy, różnica między sztabkami i monetami dotyczy głównie formy, oba rodzaje wyrobów to kawałek złota o określonej wadze – ich kształt, czy zdobienie ma wartość drugorzędną dla wyceny produktu. Tym właśnie charakteryzuje się złoto inwestycyjne (wartość produktu wynika przede wszystkim z rynkowej ceny kruszcu w nim zawartego).

Zobacz też:  Sennik - Pieniądze

Sztabki inwestycyjne mają formę prostych brył, na których wybija się tylko podstawowe informacje na temat masy i czystości kruszcu. Zwykle jest tutaj także logo producenta i numer seryjny. Z kolei złote monety bulionowe mają zdobiony awers i rewers, na których często znajdziemy godło lub podobiznę władcy, a także inne symbole nawiązujące do tradycji i historii kraju, z którego pochodzą. Większość monet bulionowych ma też nominał, który jest symboliczny (dużo niższy niż rynkowa wartość monety). Mimo to taka moneta jest legalnym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia.

Jak kupić złoto inwestycyjne?

Sztabki i monety są dostępne w wielu gramaturach, dlatego mogą je kupić zarówno osoby dysponujące niewielkim kapitałem, jak i inwestorzy, którzy chcą ulokować w złocie większe środki. Sztabki są dostępne w przedziale od 1 grama (cena w lutym 2024 to około 350 zł) aż do kilograma (około 265 000 zł) i więcej. Popularne warianty to między innymi 5 g, 10 g, 20 g, 31,1 g (1 uncja trojańska), 50 g, 100 g, 250 g i 500 g.

Monety bulionowe są najczęściej wybijane w wadze 1 oz, czyli jednej uncji trojańskiej. Podobnie jak w przypadku sztabek, na rynku można znaleźć monety o niższej masie, proporcjonalnie tańsze (m.in. 1/2, 1/4 czy 1/10 oz). Jednouncjowa złota moneta bulionowa, taka jak Wiedeński Filharmonik 1 oz, w lutym 2024 roku kosztuje około 8 500 zł.

Fizyczne złoto inwestycyjne można współcześnie kupić u profesjonalnych dealerów metali szlachetnych – w salonach sprzedaży lub przez internet. Przed zakupem warto jednak zweryfikować sprzedawcę i wybierać podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą związaną z obrotem kruszcami.

Tekst promocyjny



Zobacz także:
Zobacz też:  Ile kosztują licówki? Orientacyjne ceny założenia licówek
Photo of author

Jakub

Jakub to utalentowany redaktor bloga i pasjonat finansów osobistych. Jego artykuły dotyczące oszczędzania i zarządzania pieniędzmi są pełne praktycznych wskazówek i strategii, które pomagają czytelnikom osiągnąć stabilność finansową. Jakub doskonale rozumie potrzeby czytelników i dostarcza im cennych informacji oraz inspiracji, aby pomóc im w budowaniu solidnej podstawy finansowej.

Dodaj komentarz